Daugavas Vanagi Latvijā Limbažu nodaļa organizē pieminekļa Latvijas brīvības cīņās kritušajiem Limbažu ev. lut. baznīcas dārzā restaurāciju

dv-150x150

Limbažu Sv. Jāņa luterāņu baznīcas pagalmā atrodas 1923. gadā pēc P.Kundziņa meta veidotais piemineklis Latvijas Brīvības cīņās 1914. līdz 1920.gadam kritušajiem Limbažu novada cīnītājiem, pie kura katru gadu 11.novembrī pulcējas liels skaits Limbažu novada iedzīvotāju un notiek Lāčplēša dienas pasākums. Pie šī pieminekļa savu svinīgo zvērestu nodod arī jaunie Limbažu novada zemessargi.1923.gada 1.jūlijā pieminekli atklāj J.Čakste. Kopš pieminekļa veidošanas to skāris laika zobs, pasliktinot tā tehnisko stāvokli, radot draudus tā sagrūšanai. Piemineklis atrodas arī sarežģītā topogrāfiskā vietā. Novietojuma dēļ ir apgrūtināta tā sakopšana, bet paātrinās tā bojāšanās un sagrūšanas risks, jo pieminekļa aizmugurē ir stāva nogāze. Speciālisti veica nopietnu pieminekļa apsekošanu un rūpīgi norādīja darāmos darbus. Šis piemineklis, kā viens no 91 ir atrodams arī interaktīvajā Latvijas kartē http://doc.mod.gov.lv/brivibascinas/ . Tā kā šis piemineklis ir kļuvis par novada sabiedrībai pieejamu, tradicionālu pulcēšanās vietu, tad ļoti svarīga ir tā sakopšana, lai turpinātos šī patriotiskā tradīcija. Nesakārtojot šo piemiņas vietu radīsies nepievilcīgs skats kā apskates objektam, kas neveicina patriotisko audzināšanu un tūrisma attīstību.

Uzlabot pieminekļa vizuālo stāvokli, lai tā izskats un tehniskais stāvoklis būtu tuvs tā sākotnējam stāvoklim, sakopt un labiekārtot vietu ap to un lai arī turpmāk šeit varētu notikt plaši atbalstīti atceres un partiotiski pasākumi visai ģimenei, kas celtu mūsu nacionālo pašapziņu un ļautu izprast vēsturi un veidotu cienītas tradīcijas ģimenē.

Rezultātā mūsu nākamajām paaudzēm 7000 iedzīvotājiem tiks saglabāts vērtīgs piemineklis Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem Limbažu novada cīnītājiem, būs sakārtota vide, kur pulcēties uz novada patriotiskās audzināšanas pasākumiem. Šī vieta kalpos kā sabiedrībai nozīmīga tradicionālā Lāpu gājiena noslēguma vieta 11.novembrī un būs pieejama tūristiem un arī mūsu pilsētas viesiem.

Šī darba rezultātus turpinās uzturēt biedrība „Daugavas Vanagi Latvijā Limbažu nodaļa”. Tā kā piemineklis atrodas vietā, kura ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr. 6450; Limbažu luterāņu baznīca ar mūra žogu, tad tam ir būtiska loma mūsu kultūrvēsturē.

piemineklis1

Attēlā: Aigars atbrīvo pieminekli no sūnu segas

piemineklis2

Attēlā: Ziedonis veic mazgāšanu, lai atbrīvotos no uzslāņojumiem

piemineklis3

Attēlā: Sūna gadu gaitā izaugusi uz pieminekļa

piemineklis4

Attēlā: Laika zobs nav saaudzējis akmens mūrējumu

piemineklis5

Attēlā: Pieminekļa apmali ieskāvusi sūna un kultūras slānis

piemineklis6

Attēlā: Apmale pēc atrakšanas vēsturiskā līmenī

piemineklis7

Attēlā: Ne visa sūna notīrama mehāniski, būs jāņem talkā ķīmija

Teksts un foto: Gunārs Grīnbergs
Daugavas Vanagi Latvijā Limbažu nodaļas priekšsēdētājs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.